Túrák nehézségi szintjei
A túrák nehézségi szintjei 10 fokozatú skálán kapnak egy számértéket, ahol fizikailag az (1) a legkönnyebb, (10) a kifejezetten nehéz vagy extrém túrának felel meg. A következőkben kifejtésre kerül, hogy az egyes értékek mögött hozzávetőlegesen milyen jellegű túrát kell érteni. A több naposok esetében az érték a teljes program legnehezebb túranapjára vonatkozik, a többi napon ettől csak könnyebb aktivitásra kell számítani. Ha nem vagy biztos benne, vagy kétségeid vannak afelől, hogy a kiszemelt túra neked való-e, nyugodtan vedd fel velem a kapcsolatot, és együtt átbeszéljük a dolgot! Nagyon szívesen segítek ebben, mivel mindannyiunk közös érdeke, hogy csak a felkészültségednek és fizikai állapotodnak megfelelő túrára jelentkezz, hiszen ellenkező esetben a túra sikerességét és élményét, valamint a saját, a túratársaid és a túravezető testi épségét is veszélyeztetnéd. A legjobb, ha a fokozatosság elvét betartod, azaz mindig csak olyan túrára jelentkezel, amely esetében tapasztalatból tudod már, hogy az annál könnyebbek nem jelentenek komoly fizikai kihívást számodra. Egyéb iránt a távolság és a szintkülönbség alapján (amit minden túrakiírás tartalmaz) lehet a legjobban meghatározni a nehézséget, ami a gyakorlottabb túrázók számára pontosabb információt ad.
- (1) – (2) Viszonylag rövid távolság, és kis szintkülönbség. Gyermekek számára is ajánlott túra. Ha most kezdenéd a túrázást, akkor ez akár lehet az első túrád is.
- (3) Közepes távolság (általában 10 – 15 km) és közepes szintkülönbség (általában 300 – 500 méter). Ez gyakorlottabb túrázóknak ajánlott, akik legalább kéthavonta egy hasonló nehézségű túrára elmennek, de azon kívül különösebb felkészülést nem igényel.
- (4) Hosszabb távolság (általában 15 – 20 km) és nagyobb szintkülönbség (általában 500 – 700 méter). Csak rendszeresen hasonló távolságokat és szintet megtevő túrázóknak ajánlott. Itt kiegészítésképpen már hasznos lehet, ha heti 1-2 alkalommal közepes intenzitású minimum 30 perces kardio edzést is végzel (pl. úszás, futás, stb.)!
- (5) Általában 20 km feletti távolság és 700 m-nél nagyobb szintemelkedés. Csak rendszeresen hasonló távolságokat és szintet megtevő túrázóknak ajánlott. Itt már kötelező a heti 1-2 alkalommal közepes intenzitású minimum 40 perces kardio edzés is (pl. úszás, futás, stb.)!
- (6) – (7) Hazai terepen ez már kifejezetten hosszú (25 km feletti) és/vagy nagy szintemelkedésű (1000 m feletti) túra, vagy egy tempós teljesítménytúra. A külföldi magashegyi trekkingek alsó kategóriája, hiszen ott a fő túranapokon általában 1000 m- nél nagyobb szintkülönbséget kell leküzdeni, viszonylag meredek terepen. Felkészülés gyanánt kötelező a heti 2-3 alkalmas minimum 60 perces kardio edzés, és a rendszeres túrázás!
- (8) – (9) Szinte csak külföldi magashegységbeli trekking általában több mint 20 km távolsággal és akár 1500 m körüli szintemelkedéssel. Csak abban az esetben jelentkezz, ha teljesítettél már hasonló paraméterű túrát, vagy egy (6) – (7) teljesítése tapasztalat alapján nem jelentett különösebb nehézséget!
- (10) Olyan magashegyi trekkinget tartalmaz a program, ahol a szintkülönbség akár 2000 m körüli is lehet. A távolság itt már a nagy magasságkülönbség miatt igazából másodlagos. Kifejezetten erős fizikum, és alapos túrázói tapasztalat szükséges ha nem is feltétlenül (10)-es kategóriában, de (8) – (9)-esben mindenképpen!